Terchová – Jánošíkové diery

Jánošíkove diery alebo len Diery sú jedným z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre.

Nachádzajú sa v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú z troch častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká tadiaľ Dierový potok s vyše dvadsiatimi vodopádmi.

Východiskom do Dier sú miesta patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok a trasa trvá cca od 3,5 do 4,5 hodiny. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník a nachádzajú sa v nich dva vodopády. Horné diery je tiesňava potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec a nájdete tam  deväť vodopádov s výškou do 4 metrov. Pri veľkých dažďoch sú diery nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou reťazí, lávok a rebríkov. V zimnom období sú uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Nové Diery vybiehajú z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné.

Trvanie trasy: 3,5-4,5 hod.

Východiskové/cieľové body trasy: Biely potok (parkovisko pri hoteli Diery v časti Terchová) alebo Štefanová (časť Terchovej smerom na lyžiarske stredisko Vrátna)

Náročnosť: Trasa Dolné diery je aj napriek rebríkom pomerne nenáročná a tu môžete zobrať so sebou aj deti.

 
recepcia
+421 911 49 42 42
napíšte nám
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
kontaktujte nás
09:00 - 16:00

Free Call

1900-106-0608

Monday - Friday

09:00 AM - 06:00 PM