Hrad Strečno

Smerom na Martin Vás a najmä Vaše deti uchváti zrekonštruovaná zrúcanina stredovekého hradu, ktorá sa nachádza na vysokom brale nad riekou Váh nad obcou Strečno.

Obec Strečno, na ktorej okraji sa hrad nachádza, je prístupná cestnou a železničnou dopravou. V prípade železnice je potrebné prejsť peším mostom cez Váh z obce Nezbudská Lúčka. Z Nezbudskej Lúčky je možný prístupný aj kompou cez Váh.

Hrad bol v dávnej dobe domovom veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách, Žofie Bosniakovej, ktorá zomrela ako 35 ročná a 45 rokov po jej smrti bolo jej telo nájdene neporušené, aj keď nebola ani mumifikovaná, ani vopred balzamovaná. Jej telo bolo vystavené v kostole v Tepličke nad Váhom. V roku 2009 ju psychicky narušený muž zo Žiliny podpálil, a tým zničil veľmi cenné historické dedičstvo. V roku 2012 boli na Strečnianskom hrade opäť uložené jej umelecky reštaurované pozostatky a v tom istom roku bola pod hradom vybudovaná replika stredovekej dediny s názvom Paseka. V priestoroch hradu sa v súčasnosti nachádzajú expozície Považského múzea v Žiline. Vystavené exponáty prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny, a taktiež celkovú históriu hradu.

Priamo pod hradom Vám miestny ,,pltníci v krojoch“ ponúknu až 7-kilometrovú plavbu na plti pozdĺž okolia Strečna.

 
recepcia
+421 911 49 42 42
napíšte nám
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
kontaktujte nás
09:00 - 16:00

Free Call

1900-106-0608

Monday - Friday

09:00 AM - 06:00 PM